Przyjaciel przedszkola

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

Kodeks Przedszkolaka

Dzieci mają prawo:

• Do zapewnienia im opieki i poczucia bezpieczeństwa.
  • Do ochrony przed wszelkimi formami przemocy, agresji fizycznej lub psychicznej.
  • Do zapewnienia im pomocy w przypadku stosowania wobec nich agresji.
  • Do zabawy i do nauki.
  • Do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.
  • Do swobodnego wyrażania swoich myśli, poglądów na każdy interesujący je temat.
  • Do zapewnienia im możliwości bycia wysłuchanym.

O prawach dziecka:

• Nikt mnie nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
  • Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi i mam prawo wybierać w co się będę bawić.
  • Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
  • Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
  • Nikt nie może moich listów czytać bez pytania. Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
  • Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych to jest moja sprawa.

Dekalog dziecka:

• Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam.
  • Nie bój się stanowczości. Potrzebuję jej dla jasności i poczucia bezpieczeństwa.
  • Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Ty właśnie możesz pomóc mi je zwalczyć na starcie.
  • Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
  • Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli to nie jest konieczne. O wiele więcej znaczy dla mnie to, co powiesz mi w cztery oczy.
  • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasem dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  • Mów mi o tym, co robię źle a nie, że cię nienawidzę. Wrogiem jesteś nie ty, lecz twoja miażdżąca przewaga.
  • Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się bronić i robię się głuchy.
  • Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Jestem zdecydowany i stłamszony, gdy nic z tego nie wychodzi.
  • Nie zapominaj, że nie potrafię jeszcze wyrażać precyzyjnie myśli. Dlatego czasem nie możemy się porozumieć.
  • Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Jeszcze zbyt często strach zmusza mnie do kłamstwa.
  • Nie wmawiaj mi, że moje uczucia są głupie. Moje lęki, namiętności i pragnienia po prostu są.
  • Nie rób z siebie czystego ideału. Prawda na twój temat była by w przeszłości nie do zniesienia.
  • Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwość umiem odpłacić miłością, jakiej jeszcze nie znasz.
  • Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkie eksperymenty. To na razie mój sposób na życie, poprzez który uczę się wielu rzeczy. Przymknij na to oko.
  • Nie bądź ślepy i przyznaj, że rosnę. Może trudno dotrzymać mi kroku w galopie, lecz zrób co możesz w tej sprawie. NIE BÓJ SIĘ MIŁOŚCI – NIGDY